Vynovený model Porsche Taycan

Vynovený model Porsche Taycan

Stuttgart. Modely Taycan a Taycan Cross Turismo vstúpia od septembra do nového modelového roka s rozsiahlymi zmenami. Vďaka technologickému vývoju sa zvýši každodenný dojazd elektrických športových vozidiel. Medzi ďalšie významné zlepšenia patria výrazná integrácia rozhrania Android Auto do systému Porsche Communication Management (PCM) ako aj dostupnosť prvku Remote Park Assist, ktorý sa do modelu Taycan dostáva prvý raz. S týmto na požiadanie dodávaným prvkom sa dá celý parkovací proces ovládať cez mobilný telefón bez toho, aby vodič musel sedieť za volantom. S novými na požiadanie dodávanými prvkami Paint to Sample a Paint to Sample Plus sa dajú zrealizovať aj úplne netradičné voľby farieb. Napríklad Taycan si zákazníci môžu zvoliť aj v klasických farbách z 90-tych rokov ako sú červená Rubystar či zelená Acid Green.

„Neustály technický vývoj našich vozidiel tvorí súčasť DNA značky Porsche. Najmodernejšia generácia Porsche Taycan očarí bezproblémovou konektivitou s mobilnými telefónmi, ktorá obsahuje aj Android Auto,” vraví Kevin Giek, od apríla viceprezident pre modelový rad Taycan. „Náš elektrický modelový rad Taycan sa rozširuje a zlepšuje. Nový model Taycan Cross Turismo, ktorý sa predstavil na jar, si medzi našimi zákazníkmi získal mimoriadnu popularitu, čo dokazujú aj množstvá objednávok, ktoré sme dostali.”

 

Technologické vylepšenia: dlhší dojazd v každodennej praxi

Nový modelový rad Taycan sa nebude homologovať samostatne, takže sa nebudú zverejňovať ani samostatné hodnoty dojazdu podľa WLTP. Avšak pri každodennom jazdení sa prejaví dlhší dojazd, ktorý je výsledkom rozsiahleho technologického vývoja. V režimoch Normal a Range je predný motor v modeloch s pohonom všetkých kolies pri čiastočnom zaťažení odpojený a nenapája ho energia. Na predné kolesá sa nedostáva energia ani v prípade, ak vozidlo plachtí, prípadne stojí. Táto funkcia elektrickej voľnobežky znižuje odporové straty. Ak vodič potrebuje viac výkonu, prípadne zmení režim, motory sa zapnú v priebehu milisekúnd.

Zlepšil sa aj teplotný manažment a nabíjacie funkcie. Vďaka funkcii Turbo Charging Planner sa vysokonapäťové batérie dokážu zohriať na mierne vyššiu teplotu ako predtým. To znamená, že rýchle nabíjanie bude dostupné skôr a s vyšším prúdom. Navyše odpadové teplo z elektrických komponentov sa využije na ešte lepšiu teplotnú reguláciu batérie.

Remote Park Assist: ovládanie parkovania na diaľku

S funkciou Remote Park Assist dodávanou na požiadanie sa dajú ovládať parkovacie manévre pri vchádzaní či vychádzaní z parkovacieho miesta na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu1 bez toho, aby vodič sedel za volantom. Automatická kontrola je dostupná pre pozdĺžne aj priečne parkovanie v parkovacích miestach aj v garážach. Systém pomocou ultrazvukových snímačov a kamier vozidla automaticky vyhľadá a premeria parkovacie miesta. Ak je dosť miesta, vodič môže spustiť parkovací manéver aplikáciou Porsche Connect a následne odísť od vozidla. Vodič neustále monitoruje parkovací proces stlačením a držaním tlačidla v rozhraní aplikácie. Funkcia Remote Park Assist nezávisle prevezme kontrolu nad riadením vozidla a jeho pohybom dopredu alebo dozadu. Pustenie tlačidla znamená, že Taycan ihneď preruší parkovací manéver.

1Kompatibilné s Apple iPhone od iPhone 7 a od iOS 13

 

Android Auto: odteraz zabudovaný do systému infotainmentu

Šiesta generácia systému Porsche Communication Management (PCM) tvorila súčasť modelu Taycan už od jeho predstavenia. Plne elektrické športové vozidlo bolo priekopníkom v konektivite, začalo s bezproblémovou integráciou služieb Apple Music a Apple Podcasts. Spolu s podporou Apple CarPlay pre iPhone sa teraz do systému PCM zabudovalo aj rozhranie Android Auto. To znamená, že momentálne sú podporované aj mobilné telefóny s operačným systémom Google Android. To znamená, že vybrané funkcie telefónu, ktoré neodvádzajú pozornosť od bezpečného šoférovania, sa dajú ovládať prostredníctvom PCM 6.0, prípadne hlasovými povelmi Google Assistant.

Hlasové ovládanie Voice Pilot teraz oveľa lepšie rozumie pokynom vydaným bežnou rečou. Satelitná navigácia vypočítava trasu rýchlejšie, pri vyhľadávaní zaujímavých miest (POI) využíva najmä vyhľadávanie cez internet a informácie zobrazuje prehľadnejšie.

Jemnými zmenami prešlo aj rozloženie a ovládací systém. Namiesto pôvodných troch je teraz na ľavej strane displeja k dispozícii päť možností menu a ikony sa dajú individuálne usporiadať.

Kultové farby sa vracajú: viac individuálnych lakov

Automobilka Porsche rozšírila v 90-tych rokoch svoju paletu lakov o viacero pestrých farebných odtieňov. Medzi priaznivcami značky rýchlo dosiahli kultový status a mimoriadne populárnymi sa stali najmä na klasických vozidlách Porsche 911 z generácie 964. Tieto príťažlivé farby sú teraz opäť v ponuke. V rámci neustále sa rozvíjajúcej stratégie personalizácie od Porsche Exclusive Manufaktur je pre Taycan okrem 17 základných farieb k dispozícii aj ponuka Paint to Sample a Paint to Sample Plus, ktorá momentálne obsahuje 65 dodatočných farieb. Medzi nimi sa nachádzajú aj pre značku charakteristické farby ako sú modrá metalíza Moonlight Blue Metallic, zelená Acid Green, červená Rubystar, modrá Riviera Blue a fialová metalíza Viola Metallic. Laky z palety Paint to Sample Plus dávajú zákazníkom pri výbere farby pre ich Taycan takmer úplnú slobodu a umožňujú zladiť farbu vozidla s obľúbenou farbou príslušenstva.

 

Nabíjanie na cestách: Porsche Charging Service na viac ako 200 000 nabíjacích miestach

Služba Porsche Charging Service ponúka prístup s celosvetovej sieti nabíjačiek od mnohých poskytovateľov, pričom o centrálne zúčtovanie sa postará priamo Porsche. Momentálne je k dispozícii takmer 200 000 nabíjačiek v 20 krajinách Európy vrátane 6 500 nabíjacích staníc s jednosmerným prúdom a nabíjacím výkonom vyšším ako 50 kW.

Medzi ďalšie lákadlá patrí Porsche Destination Charging. S touto exkluzívnou službou si môžu zákazníci bezplatne nabíjať svoje elektrické, prípadne plug-in hybridné modely Porsche v obľúbených destináciách. Momentálne ponúka viac ako 2 000 nabíjačiek so striedavým prúdom vo viac ako 50 krajinách a na miestach ako sú vybrané hotely, reštaurácie, letiská, nákupné centrá, športové kluby a prístavy, pričom sieť sa neustále rozširuje.

Všetky nabíjania v rámci Porsche Charging Service sú uhlíkovo neutrálne.

Predajne úspešný Taycan

Model Taycan zaznamenal v uplynulých mesiacoch mimoriadne úspechy. V prvom polroku 2021 sa podarilo dodať približne 20 000 vozidiel, aktuálne čísla iba mierne zaostávajú za celoročným výsledkom z roka 2020. Predaje najnovšieho člena modelového radu sa tak dostávajú na úroveň ikony športových vozidiel, modelu Porsche 911.

 

Zmena v riadení modelového radu Taycan

Od apríla 2021 sa viceprezidentom pre modelový rad Taycan stal Kevin Giek (42). Nahradil Stefana Weckbacha, ktorý je momentálne zodpovedný za modelový rad Cayenne. Giek pracuje v spoločnosti Porsche AG už viac ako 18 rokov a naposledy riadil obstarávanie pre projekty nových vozidiel. Ako súčasť 190-členného tímu sa projektu Taycan venoval od úplného začiatku. Medzi úlohy, ktorými sa zaoberal jeho tím, patrilo aj obstaranie vybavenia pre nový závod v meste Stuttgart-Zuffenhausen. Pri výbere zamestnávateľa pokračoval v rodinnej tradícii. Giek mohol ako malý chlapec sprevádzať svojho otca počas víkendov v rámci inšpekčných prehliadok na testovacích prácach na leteckých motoroch Porsche, za ktoré bol jeho otec zodpovedný. Giek vyštudoval Univerzitu pre dizajn, techniku a ekonomiku v meste Pforzheim s titulom strojársky konštruktér.

Modely Taycan (WLTP)
Kombinovaná spotreba elektrickej energie: 26,6 – 20,4 l/100 km, kombinované emisie CO2: 0 g/km
Dojazd: 335-484 km, dojazd v meste: 382-524 km

Modely Taycan Cross Turismo (WLTP)
Kombinovaná spotreba elektrickej energie: 26,4 – 22,4 l/100 km, kombinované emisie CO2: 0 g/km
Dojazd: 388-456 km, dojazd v meste: 438-541 km